Neden Okumalıyız?

Eylül 2nd 2010 | Sayfayi Yayinlayan admin

Ataner Yıldırım
Kişisel Gelişim Uzmanı \ Yazar

 

 


Güneş dünyayı, kitap insanlığı aydınlatır. Okumak, yazmak, düşünmek; birbirlerini tamamlayan, birbirlerine dönüşen, birlikte oluşan kocaman helezonla insan zekâsını hem kucaklayan, hem de onun başarılı olmasını sağlayan üç insani eylemden birisidir.

Okumak, bir amaç değil, araçtır. Günümüze ışık tutmuyorsa tarih okumanın, davranışlarımızı düzeltmeyecekse psikoloji okumanın, bakış açımızı değiştirmeyecekse felsefe okumanın bir anlamı yoktur. Okuduğumuz kitap, başımıza inen bir yumruk darbesiyle bizi uyandırmıyorsa o kitabı okumanın bir değeri yoktur.

Neden okumalıyız? Kendimizi ve içinde bulunduğumuz dünyayı tanımak ve değiştirmek için okumalıyız. Bilgi edinmenin en etkin yolu okumaktır. Dilimizi ve zihnimizi geliştirmek için okumalıyız. Kaliteli iletişim kurmanın yolu okumaktan geçer. Geçmişi öğrenmek, geleceği kavramak içindir okumak. Başka zaman ve mekânda yolculuk yapmak için okumaya gereksinim vardır. Temel ilke ve değerlerimizi ancak okuma sayesinde kavrarız. Pozitif düşünmek, yeni bakış açısı geliştirmek için okumalıyız. Ruh sağlığımızı geliştirmek ve yeni farkındalıklar kazanmak için yeni kitaplarla tanışmalıyız. Zira kitap insanlığın rehberidir. Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.

Günümüz küresel değerleri ne yazık ki, insanlarımızı okumayan, araştırmayan ve sorgulamayan bir toplum haline getirmiştir. Değer yargıları, üretim değerlerinden, tüketim değerlerine taşınmıştır.

Yararlı, verimli, üretici, yaratıcı, okuyan insan yerine, marka giyinen, spor arabası olan, kimseyi takmayan, ne okuyan, ne araştıran, sadece tüketen insan modeli ortaya çıkmıştır.        

Gözlerimizin sayfa üzerindeki harf ve rakam karakterini tespit ederek beyine göndermesine okuma, tespit eden karakterlerin tanınmasına da anlama denir.

Acaba biz kitap okuma özürlü bir toplum muyuz?

Bir Japon bir yılda 25 kitap okur. Bir İsveçli yılda 10 kitap okur. Bir Fransız yılda 7 kitap okur. 6 Türk yılda bir kitap okur. Anketlere göre kitap okuma alışkanlığımızın düşük olmasına alım gücümüzün etkisi %6 ‘dır.

Atatürk’ü Atatürk yapan okuduğu kitaplar ve okuma eylemidir.

Bir gün yine Atatürk tarihle ilgili kalın bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü ülke sorunu varken, devlet başkanının kendini tarih okumaya vermesi, Vasıf Çınar’ın biraz canını sıkmış olacak ki, Atatürk’e şöyle dedi:

Paşam tarihle uğraşıp kafa yorma. 19 Mayısta kitap okuyarak mı Samsun‘a çıktın?         

Atatürk, Vasfı çınar’a şu yanıtı verir:
-Ben çocukluğumda yoksuldum. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım."

Bir insanın bilincindeki değişim, tüm dünyada değişim yaratır. Unutmayalım, kitaplı mutsuzluk, kitapsız mutluluktan daha iyidir.

 

Bu Kategoriye Ait Diger Icerikler

Hep Beklenilen Beyaz Atlı Prensin Prensesi Olmak, Prenses Gibi Yaşamak!

Tayfun Aysal Kişisel Gelişim Uzmanı \ Yazar     Kadınlar doğaları gereği ve içinde yetiştiğimiz kültürün de etkisinde kalarak, çocukluklarından ve genç kızlık çağlarından itibaren sürekli, beyaz atlı bir prensin gelip kendilerini alıp götürmesini [...]

İyi Bir İlişki için; Kadın Erkekler Kimliklerinden Kurtulun

Mustafa Topkara Psikolog \ Yazar             Çevremizle kurduğumuz tüm iletişimlerde, genelde, o kişinin duygularıyla, düşünceleriyle, kendisiyle değil de onun sahip olduğu kimlikleriyle ilişki kuruyoruz. Nadiren, o kişiye bir kimlik atfetmeyip, onu sadece bir insan olarak [...]

Planlama

Oğuzhan Dogani         Yönetim / İş Yönetimi Bireysel Gelişim Uzmanı / Yazari         Planlama nedir? Ne İşe Yarar? Ne Yapar? Planlama; işyerinin mevcut durumuyla, mevcut çalışanlarıyla mevcut araç ve gereçleri dikkate alınarak [...]

Ruh Sağlığı ve Stres

Ataner Yıldırım   Kişisel Gelişim Uzmanı \ Yazar               Yeni umutlarla yeni bir yıla girdik. 2011 yılı kutlu ve mutlu olsun. Sağlıklı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır. Stres ve depresyon,kişisel gelişim ve sağlığımızın önündeki en önemli bir [...]

Atatürk Kimdir?

  Ataner Yıldırım   Kişisel Gelişim Uzmanı \ Yazar       Hiçbir mazeret, başarının yerini tutamaz. Sıradan bir insanın öne sürdüğü tüm mazeretler, başarılı insanlar tarafından ileri [...]

Yorumlara kapali.